Pomoc i kontaktDarmowa dostawa i zwrot100 dni na darmowy zwrot
Filtr

Pielęgnacja włosów

Liczba produktów: 1,013

Pielęgnacja włosów — jak dbać o włosy? Kompleksowy miniprzewodnik

Odpowiednia pielęgnacja włosów decyduje o wyglądzie Twojej fryzury. Jednak niestety wciąż wiele kobiet nieświadomie popełnia błędy w dbaniu o włosy lub stosuje nieprawidłowo dobrane kosmetyki. Pielęgnacja włosów, stylizacja oraz koloryzacja to zabiegi, które mogą znacząco pogorszyć lub poprawić kondycję Twoich włosów. Jak zatem działać dla zdrowych włosów?

Wszystko zaczyna się od pielęgnacji. Absolutnym minimum jest duet złożony z szamponu i odżywki dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Jednak dla lepszych efektów warto włączyć do swojego repertuaru również maski, olejki i inne kosmetyki, które nie tylko poprawią kondycję włosów, lecz także zabezpieczą je w czasie stylizacji. To dzięki nim raz na zawsze zapomnisz o irytujących mankamentach swojej fryzury takich jak na przykład rozdwajające się końcówki lub wypadanie włosów.

Świadoma pielęgnacja włosów - działaj wielokierunkowo

Równie istotne jak kosmetyki są też Twoje nawyki pielęgnacyjne i tryb życia. Wbrew pozorom niewielkie zmiany takie jak na przykład unikanie mycia włosów w gorącej wodzie oraz regularne picie naparu ze skrzypu polnego mogą przynieść zauważalne rezultaty.

Według nas pielęgnacja włosów nie musi być skomplikowana — strategię szytą na miarę swojej fryzury łatwo stworzysz, posługując się sprawdzonymi kosmetykami i odrobiną kobiecej intuicji!

Skuteczna pielęgnacja włosów w trzech prostych krokach

  1. dopasowane do potrzeb oczyszczanie i regeneracja,
  2. ochrona podczas stylizacji i koloryzacji,
  3. zbilansowana dieta.

Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo myć włosy

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich włosów, jest mycie z częstotliwością dopasowaną do ich potrzeb. To kwestia indywidualna — cienkie i przetłuszczające się włosy mogą wymagać nawet codziennego mycia, podczas gdy te kręcone i grube potrafią wyglądać świeżo nawet przy oczyszczaniu jedynie raz na tydzień. Dlaczego struktura włosów decyduje o tym, jak długo zachowują one puszysty i lekki wygląd?

Grube włosy są zwykle bardziej szorstkie, dzięki czemu wolniej niż te cienkie i gładkie podlegają działaniu sebum. Kolejnym czynnikiem jest dobór odpowiedniego szamponu. W pielęgnacji przetłuszczających się włosów przydadzą się kosmetyki silnie oczyszczające, które pomogą zapanować nad wydzielaniem sebum. Pozbawione silikonów formuły umożliwią nie tylko pozbycie się tłustego filmu, lecz także osadów spowodowanych częstą stylizacją i zanieczyszczeniem środowiska. Bardzo podobają nam się zwłaszcza kosmetyki bazujące na naturalnych glinkach. Jednak nie tylko odpowiednia częstotliwość mycia i stosowany kosmetyk mają znaczenie dla zdrowia fryzury.

Zwróć uwagę na to, by nie trzeć zbyt mocno włosów i nie stosować zbyt gorącej wody. Wysoka temperatura i szarpanie wzmagają łamliwość i wysuszają włosy. Lepiej używać wody o średniej temperaturze i wykonywać palcami delikatny masaż skóry głowy, który poprawi ukrwienie i wpłynie na lepsze odżywienie cebulek. Co więcej, zwłaszcza jeśli masz suche lub zniszczone włosy, staraj się koncentrować na myciu włosów u ich nasady, a na reszcie długości delikatnie rozprowadź pianę.

Rozdwajające się końcówki? Zapomnij o nich na zawsze!

Rozdwajające się końcówki to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. By uporać się z nim raz na zawsze, często przydatne są zmiany nie tylko w pielęgnacji, lecz także w diecie. Dzięki kompleksowemu podejściu nie będziesz musiała długo czekać na efekty. Pierwszym krokiem jest oczywiście pozbycie się rozdwojonych końcówek. Możesz to zrobić u fryzjera lub samodzielnie. Pamiętaj jednak, by zawsze używać profesjonalnych nożyczek fryzjerskich. Te zwykłe nie obcinają włosa, lecz go miażdżą i narażają na ponowne rozdwajanie.

Jeśli masz długie włosy, to dbanie o ich końce powinno być tak oczywiste, jak pielęgnacja włosów poprzez mycie lub używanie odżywki. Najskuteczniejsze w ochronie końcówek okazują się olejki do włosów. Formuły oparte na naturalnych składnikach dbają o ich kondycję i zapobiegają uszkodzeniom. Trafionym pomysłem są też kosmetyki zawierające silikony, które świetnie zabezpieczają przed rozdwajaniem. Wbrew pozorom nie są one szkodliwe dla włosów. Warto jednak zadbać, by raz na jakiś czas zmywać je za pomocą szamponu oczyszczającego.

Dla zdrowych końcówek ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli ciału brakuje na przykład białka, minerałów lub witamin, to wówczas tracą na tym w pierwszej kolejności właśnie włosy. Upewnij się, że regularnie jesz surowe owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. W tym przypadku niezastąpione jest awokado, które często pojawia się jako jeden ze składników kosmetyków. Dobroczynne działanie dla zdrowia włosów wykazują też orzechy i nasiona będące ponadto dobrym źródłem białka.

Porowatość a stylizacja i pielęgnacja włosów — o co w tym chodzi?

To właśnie porowatość włosów decyduje o tym, jakich kosmetyków potrzebuje Twoja czupryna i jak podatna jest na stylizację. Włosy dzielą się na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Włosy niskoporowate charakteryzują się przylegającymi i dobrze domkniętymi łuskami, co zapewnia im gładki i błyszczący wygląd. To najbardziej odporne na zniszczenia włosy, które jednak są równie odporne na zabiegi stylizacyjne. Nie wymagają one intensywnej pielęgnacji. Bogate formuły mogą je obciążyć i pozbawić blasku. Wybieraj lekkie kosmetyki odżywcze, lecz mocne produkty do układania.

Włosy wysokoporowate to najczęściej włosy grube lub kręcone. Ich łuski nie są perfekcyjnie domknięte, co naraża je na uszkodzenia podczas stylizacji i koloryzacji, lecz zarazem znacząco upraszcza stylizację. Posiadaczki tego gatunku włosów mogą bez wysiłku stworzyć loki i fale, które utrzymują się godzinami. Dla wysokoporowatych kosmyków istotna jest głęboko regenerująca pielęgnacja włosów i profesjonalne kosmetyki zabezpieczające przed wysoką temperaturą lokówki lub prostownicy.

Jeśli nie wiesz, jaki masz typ włosów, to najprawdopodobniej są one średnioporowate. Ten rodzaj wykazuje cechy dwóch poprzednich gatunków włosów. Są one łatwe w pielęgnacji, ponieważ dogadują się z większością kosmetyków. Dużą zaletą jest także znaczna podatność na układanie i odporność na uszkodzenia. Jednak również i w ich przypadku warto dbać o dobór służących im preparatów i odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Stylizacja i koloryzacja bez ryzyka? To możliwe!

Częsta stylizacja i koloryzacja włosów może je osłabiać, jeśli o nie prawidłowo nie zadbasz. Oczywiście skrajności nie są wskazane w żadnym przypadku i trudno jest uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń przy codziennym traktowaniu fryzury prostownicą lub lokówką. Jednak zrównoważone układanie i stosowanie kosmetyków chroniących przed termouszkodzeniami jest w stanie skutecznie zadbać o zdrowie fryzury. Pielęgnacja włosów oparta o maski, sera do końcówek i farby dobrej jakości pozwolą Ci uniknąć kosztownych zabiegów regeneracyjnych.

Zniszczenia zredukujesz również dzięki odpowiedniemu czesaniu włosów. Dokładne rozczesanie ma znaczenie także przed koloryzacją. Dzięki temu unikniesz splątania kosmyków i uzyskasz równomierny kolor. Niestety wciąż wiele kobiet wierzy w mit dotyczący rozczesywania włosów od nasady. Tę czynność zawsze rozpoczynaj od końcówek, dzięki czemu unikniesz zniszczeń i przedwczesnego wypadania. Ważne jest też, by czesać włosy już wtedy, gdy wciąż są jeszcze mokre. Są one wówczas mniej podatne na tarcie, dzięki czemu łatwiej się rozczesują.