Rodzaje butów

Kozaki

Kozakami nazywane są wszystkie te buty, które mają cholewkę kończącą się powyżej kostki. W odróżnieniu od botków, mianem kozaków określamy te z cholewką co najmniej do dolnego końca łydki. Oprócz tego tym pojęciem określa się też elegancki i przylegający but. Kozaki, które same w sobie są klasyczne, powinno się nosić do równie klasycznych ubrań, jak np. spódnic do kolan z wełny lub tweedu. Wysokie kozaki wyglądają wyjątkowo ładnie z krótkimi spódnicami. Przy czym grube wełniane rajstopy nadają całości odrobinę lżejszego wyglądu.

Boot

Boot to rodzaj kozaków, które od klasycznych różnią się nie tyle wysykością cholewki, ile raczej samym rodzajem. Boot sa płaskimi, prostymi kozakami, z reguły na niskim obcasie. Jako przykład mogą tu posłużyć kozaki motocyklowe lub kozaki UGG. Kozaki boot można zakładać praktycznie do wszystkiego. Spódnica powinna być jednak krótka, ale można ją łączyć z getrami. Powinno się jednak zrezygnować z cienkich materiałów, takich jak jedwab czy szyfon, gdyż są one zbyt eleganckie dla takiego stylu.

Botki

Botki sa jakby podkategorią kozaków. Mianem tym określa się buty, których cholewka sięga mniej więcej do wysykości kostki. Fakt czy buty mają wysoki obcas, czy też są płaskie nie ma tutaj znaczenia. Botki mogą również oznaczać bardziej elegantszy rodzaj kozaków. Zakładając do botków spódnicę, nie powinno się tego łączyć z bluzkami XL lub z efektem warstwowym.

Czółenka

Czółenka to dosyć mocno wykrojone buty, ale okalające stopę dookoła. Wysokość obcasów w czółenkach może dochodzić nawet do 9,5 cm, istnieją jednak również warianty na niskim obcasie. Skromne, czarne czółenka muszą się znaleźć w szafce z butami każdej kobiety. Można je zakładać do wszystkiego: na imprezę albo rozmowę kwalifikacyjną, do skinny jeans czy też z klasycznymi spódnicami-ołówkami lub spódnicami z koła. Zakładając czółenka należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: im wyższe buty, tym dłuższa spódnica oraz im bardziej zwariowane buty, tym skromniejszy strój!

Sandały i sandałki

Sandały to buty składające się z podeszwy oraz pasków okalających stopę. Zwykłe sandały maja płaską podeszwę, damskie sandałki moga jednak mieć wysoki obcas. Sandały można nosić niemal do każdego stroju. Skórzane wyglądają wyjątkowo dobrze z szortami, lekkim topem oraz zabawnymi dodatkami. Dobrze komponują się one również z jeansami czy lekkimi plisowanymi spódnicami. Nie powinno się ich jednak łączyć ze spódnicami-ołówkami. Sandałki na obcasie można nosic latem również do bardziej eleganckich strojów, a nawet spódnic-ołówków, jeśli jest to akurat skromny model. Wyjątkowo ładnie wygląda torebka dopasowana kolorystyczne do sandałków. Uwaga na zbyt wysokie obcasy: na to mogą sobie pozwolić jedynie kobiety mające dużo praktyki, gdyż cienkie paski nie trzymają zbyt mocno, a cienki wysoki obcas dodatkowo utrudnia chodzenie. Osoby nie mające wprawy powinny więc wybierać raczej modele na koturnie lub z drewnianymi obcasami.

Baleriny

Baleriny to płaskie buty, w które łatwo wsunąć stopę, zawdzięczające swoją nazwę podobieństwu z baletkami. Można je zakładać na każdą okazję , bowiem są one dostępne w najróżniejszych stylach i wzorach. Baleriny są idealną alternatywą dla butów na wysokim obcasie. Na chwilę obecną najmodniejszym połączeniem są baleriny wraz ze spodniami 7/8.

Sneakersy

Buty sportowe noszone na co dzień, a nie podczas uprawiania sportu nazywane są sneakersami. Przy czym nie muszą one wyglądać jak typowe obuwie sportowe. Swoim wyglądem przypominają one raczej sportowe buty uliczne. Zazwyczaj noszone są do długich jeansów. Jednakże kto zdecyduje sie na zakładanie ich latem do krótkich spodni, powinien wogóle zrezygnować z noszenia skarpetek lub co najwyżej wybrać krótkie, niewystające skarpety.

Szpilki

W szpilkach obcas podnosi piętę bardzo wysoko, podczas gdy palce opierają się na ziemi. Tak ułożona stopa sprawia, że nogi optycznie się wydłużają i są szczuplejsze. Tak zwane "low heels" to szpilki o obcasie do 6 cm, "mid heels" maja obcas 6-8,5 cm, a prawdziwe "high heels" muszą mieć wysokość obcasa przekraczającą 8,5 cm! Nie ma znaczenia, czy jest to but odkryty czy zakryty. Tak samo, jak w przypadku czółenek obowiązuje zasada: im bardziej ekstrawagancki but, tym skromniejsza powinna być reszta stroju.

Mokasyny

Mokasyny są skórzanymi butami bez obcasów, do których łatwo wsunąć nogę. Cholewka ciągnie się pod stopą w taki sposób, że but składa sie z jednego kawałka skóry. Na wierzchu cholewka zszyta jest z dodatkowym kawałkiem skóry. Mokasyny przeżywają właśnie swój renesans. Pasują one do luźnego stylu hippie czy bohemian z postrzępionymi szortami i tuniką. W bardziej eleganckim wydaniu mokasyny można nosić do spodni 7/8 lub do spódnicy-ołówka.

Peeptoe

Buty peeptoe charakteryzują się tym, że mają one z przodu niewielki otwór, przez który widoczne są 2-3 palce. Buty te dostępne są zarówno w wariancie na obcasie i bez. Peeptoe pasują praktycznie do wszystkiego, od jeansów do stroju biznesowego. Kobieta, która zakłada takie buty, wygląda zawsze elegancko i bardzo kobieco. Wzrok przyciągają zwłaszcza buty na platfomie! Kobiety niezadowolone z wyglądu swoich palców stóp przyjmą buty peeptoe jako błogosławieństwo. Niewielki otwór odkryje maksymalnie kilka palców, które w bucie są dobrze uformowane. Do butów peeptoe w przeciwieństwie do sandałków można zakładać rajstopy.

Sznurowane

Buty sznurowane to buty zawiązywane za pomocą sznurówek. Najpopularnieszymi wśród nich są buty biznesowe. Do tej kategorii zaliczają się jednak również buty trekkingowe czy zwykłe buty skórzane. Od niedawna ponownie kobiety zaczęły nosić coraz częściej buty sznurowane. Styl ten nazywany jest dandy-look. Buty ze sznurówkami noszone są wówczas w luźnym stylu do skinny jeans lub spodni-marchewek.

Buty wsuwane

Buty wsuwane to lekkie obuwie, w które łatwo jest wsunąć stopę. Latem często noszone są bez skarpetek. Buty wsuwane w stylu marynarskim, bądź w zabawnych kolorach mogą stać się interesującym elementem przyciągającym uwagę. Najlepiej wyglądają do stroju luźnego, jeansów 7/8 oraz do krótkich sukienek.

Skontaktuj się z nami