accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

przesyłka i zwrot gratis

100-dniowe prawo zwrotu

Świat jogi

Porady eksperta dla początkujących

Patrick Broom przedstawia wsazówki jak rozpocząć ćwiczenie jogi

wskazówki od Patricka Broome

Gotowi? Start! ...ale jak?

Patrick Broom
© Dr. Patrick Broome Nauczyciel jogi niemieckiej kadry piłki nożnej

jak wybrać kurs, który jest dla mnie najlepszy?

Polecałbym najpierw kurs dla początkujących, który prezentuje podstawy jogi Hatha lub Vinyasa. Na takich zajęciach dla nowicjuszy nauczycie się ćwiczeń, które ułatwią podjęcie samodzielnej decyzji, czy pójść w tym kierunku, czy spróbować czegoś nowego. Aby znaleźć kurs dla początkujących, należy przeprowadzić pewne rozpoznanie. Wybór jest ogromny. Dlatego najważniejsze jest, by wyszukać zajęcia odpowiedniego dla siebie. Najpierw poświęćcie kilka minut na zapoznanie się z różnymi stylami jogi.

Gdzie znajdę właściwy kurs?

Do poszukiwania zajęć jogi w swoim miejscu zamieszkania można zabrać się na różne sposoby. Można przeglądać sekcję reklam w prasie alternatywnej lub czasopismach fitnessowych wydawanych w miejscu, gdzie mieszkasz, lub spróbować wyszukiwania online, wpisując słowo kluczowe „joga” i nazwę swojego miasta lub miejscowości.

Wskazówka ode mnie: wybierzcie punkt, do którego łatwo dotrzeć z domu lub po drodze do pracy. Dzięki temu prawdopodobnie będziecie regularnie uczęszczać na zajęcia.

Jakiego sprzętu potrzebuję?

Potrzebna jest tylko antypoślizgowa mata do jogi. To właśnie jest fajne w jodze. Nieważne, gdzie jesteś, wszędzie możesz zabrać ze sobą swój warsztat. I koniecznie załóżcie coś wygodnego. Jogę praktykuje się na bosaka. W większości centrów jogi znajduje się wystarczająca liczba mat i mnóstwo innego sprzętu, którego można używać za darmo lub wypożyczyć.

Z kim mam skontaktować się, gdy będę gotowy/-a?

Szeroki wybór kursów dostępny jest obecnie w wielu szkołach jogi, w formie zajęć wieczorowych dla dorosłych oraz w licznych klubach fitness. Warto zacząć od ostatniej opcji, jeśli uczęszcza się już do tego typu klubu.

Jak znaleźć dobrego instruktora?

Przy wyborze dobrego instruktora ważne jest, by pamiętać, że każdy nauczyciel ma swoją osobowość i styl przekazywania umiejętności – niektórym określony styl odpowiada, innym nie. Większość pracowni jogi oferuje zajęcia próbne dla zorientowania. Ułatwiają one znalezienie odpowiedniego instruktora. Zaufajcie swojemu instynktowi! Jeśli czujecie się komfortowo w pracowni, podoba Wam się jej atmosfera i styl instruktora, to miejsce jest dla Was! A jeśli nie ma tej chemii, należy rozglądać się dalej za takim nauczycielem, który będzie odpowiedni.

Wskazówka ode mnie: przed pierwszą sesją należy przedstawić się instruktorowi i powiedzieć mu/jej o wszelkich problemach natury fizycznej.

Ile razy w tygodniu powinienem/powinnam uprawiać jogę?

Na początku w zupełności wystarczy raz w tygodniu. Najlepiej zacząć od kursu dla początkujących w pracowni jogi, na zajęciach wieczorowych, w klubie fitness itp. A jeszcze lepiej, jeśli praktykujemy dodatkowo 15–30 minut w domu, codziennie lub co jakiś czas. Jednak nawet jedna godzina jogi tygodniowo przyniesie wiele dobrego.

Czy muszę przestrzegać specjalnej diety?

Lekkie, wegetariańskie potrawy są najlepsze przed lub po sesji jogi. Należy unikać ciężkich posiłków na 30 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń.


Patrick Broom Portrait im Sport-Look

O dr. Patricku Broome:

Dr Patrick Broome uczy jogi od ponad 20 lat. Prowadził międzynarodowe szkolenia dla instruktorów i kieruje trzema pracowniami jogi w Monachium. Jest autorem następujących publikacji: »Yoga for Men« (»Joga dla mężczyzn«), »Yoga for Everyone« (»Joga dla każdego«), »Living with Yoga« (»Żyć z jogą«) oraz »Spiritual Warriors« (»Duchowi wojownicy«).

Wygodne zestawy do jogi

odkryj więcej inspiracji