accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

przesyłka i zwrot gratis

100-dniowe prawo zwrotu

świat jogi

zwariowane trendy w jodze

Kobieta w pozie jogi

Trendy w jodze

Joga to detoks dla duszy. Oddech, trening, relaks… ćwiczenie jogi ma wiele obliczy! Poza tradycyjnymi formami jogi istnieje coraz więcej jej różnorodnych odmian i trendów. Zebraliśmy i przetestowaliśmy najpopularniejsze z nich.

sprawdź niezwykłe odmiany jogi

Boxing joga

Wszystko poza relaksem

Kobieta w pozie boxing joga
© iStockBoxing joga

„Rozluźnij ciało!” – takiego polecenia na pewno nie usłyszysz na treningu boxing jogi! Jeśli lubisz boks, kickboxing lub najbardziej dynamiczne style jogi, ten rodzaj treningu jest właśnie dla Ciebie. Pomysłodawcami tej odmiany jogi są brytyjski bokser Matt Garcia i instruktorka jogi Kajza Ekberg, którzy zastosowali ją jako nową odmianę treningu siły i elastyczności dla bokserów. Ćwiczenia koncentrują się na zwiększeniu siły i masy mięśni klatki piersiowej, ramion i bioder. Trening łączy klasyczne asany i elementy techniki bokserskiej, a kluczowe znaczenie ma koncentracja i siła. Celem boxing jogi jest zapobieganie kontuzjom, poprawa postawy ciała oraz przede wszystkim podnoszenie wytrzymałości i wzbudzanie ducha walki.


Surfing joga

Najpierw na matę, potem na deskę!

Poa jogi na desce surfingowej
© iStock Surfing joga

Surfing joga to niesamowite połączenie relaksu i aktywności fizycznej. Frajdzie z pływania na falach, kiedy ma się wrażenie poskramiania grawitacji, towarzyszą ćwiczenia stabilności na piaszczystej plaży. Choć tak różne, obie formy ruchu pozwalają doskonalić równowagę i wzmacniają napięcie mięśni. Wykorzystanie jogi do rozciągnięcia mięśni i rozgrzewki doskonale przygotowuje też ciało do surfingu. Łatwo przekonać się, że te dwie dyscypliny są do siebie częściowo podobne. Powiązane zajęcia z surfingu i jogi znajdziesz w niektórych z najpiękniejszych miejsc do surfingu – w Portugalii, Maroko i Ameryce Południowej.


Acro joga

Lekkość, siła i zaufanie

Para w akrobatycznej pozie jogi
© iStock Acro joga

Co powiesz na połączenie jogi, masażu tajskiego i akrobatyki? Tak, to właśnie jest acro joga! Obejmuje ona ćwiczenia w parach, które łącząc świetną zabawę z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, pomagają doskonalić równowagę i koordynację ruchową. Ponieważ acro joga jest zawsze wykonywana w parach, wiąże się z otwarciem, budowaniem zaufania i poczuciem odpowiedzialności. Odmianą acro jogi jest tzw. „flying joga” – to ćwiczenia, w których opierasz się jedynie na dłoniach i stopach partnera, co zapewnia uczucie zbliżone do nieważkości. Wykonywanie akrobatycznych pozycji w tandemie to wyjątkowa odmiana jogi, która rozwija kreatywność, entuzjazm i zamiłowanie do przygody. Joga bez granic!


Guerilla joga

Joga w miejskiej dżungli

Mężczyzna w pozie jogi w centrum miasta
© Getty Guerilla joga

Onieśmielają Cię ezoteryczne studia jogi i centrum fitnessu? Jeśli tak, porzuć wszystko i ruszaj na najbliższy trening guerilla jogi w Twojej okolicy. W centrum miast organizuje się coraz więcej publicznych sesji treningowych, którym zamiast sprzyjającej medytacji muzyki towarzyszą odgłosy wielkiego miasta. Dach budynku, wybrzeże, park – znalezienie fajnego miejsca na sesję jogi na wolnym powietrzu jest naprawdę proste. Organizatorzy zwykle do ostatniej chwili trzymają w tajemnicy dokładne miejsce treningu. Naszym zdaniem guerilla joga to ciekawa alternatywa na najbliższy weekend – z dala od pchlich targów, brunchu i innych miejskich aktywności!


Clubbing joga

Z matą do klubu!

Poza jogi w klubie muzycznym
© Getty Clubbing joga

Clubbing i joga? „Czemu nie!” to odpowiedź wielu wielbicieli jogi, którzy rankiem pędzą do klubu z matą pod pachą, wprawiając się w imprezowy nastrój i ćwicząc jogę w rytm głośnej muzyki elektronicznej, hip hopu lub popu. Deep House łączy się z mantrą, zamiast alkoholu serwowane są zdrowe koktajle, a zamiast na parkiecie lądujesz na macie do jogi lub na sesji masażu. To miejsce, gdzie zarówno nowicjusze, jak i eksperci mogą się spotkać i dobrze bawić, ćwicząc jogę. Clubbing joga to najmodniejsza propozycja dla miejskich joginów!

Wygodne zestawy do jogi

odkryj więcej inspiracji