accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

przesyłka i zwrot gratis

100-dniowe prawo zwrotu

Najbardziej eleganckie miasta świata
ELEGANCKI
przymiotnike·le·gan·cki[ɛlɛˈɡãnʦ̑ʲci]
pełen wdzięku i stylowy pod względem wyglądu lub zachowania

Najbardziej eleganckie miasta na świecie

W Zalando wiemy, że elegancji nie można kupić. Cecha ta wiąże się z czymś bardziej ulotnym i trudnym do zdefiniowania. Trendy się zmieniają, ale prawdziwa elegancja nigdy nie wychodzi z mody. Jednak czym tak naprawdę jest elegancja? I które światowe miasta są jej odzwierciedleniem?

Od dostojności Filharmonii Wiedeńskiej po naturalną wytworność Lazurowego Wybrzeża, elegancja ma wiele twarzy. To, co sprawia, że konkretne miejsce jest eleganckie, to nie tylko ludzie, ale też same miasta, z ich wyjątkową architekturą i kulturą. Choć elegancji nie można kupić, to jej wydobycie rokrocznie wiąże się z milionowymi inwestycjami. Cały sekret polega na tym, że elegancja tkwi w szczegółach: niedrogiej, ale idealnie zawiązanej apaszce, pikniku w pięknym i czystym parku czy kieliszku czerwonego wina. Elegancja to kwestia smaku, nastawienia i pokazywania się zawsze od swojej najlepszej strony.

Choć definicja ta wydaje się nieco skomplikowana, to z elegancją często kojarzy się kilka miast. Gdyby jednak spytać dlaczego, większość ludzi nie potrafiłaby na to jednoznacznie odpowiedzieć – „tak po prostu!”. Postanowiliśmy poddać w wątpliwość obiegowe opinie, sięgając po dane, na podstawie których można przyznać miastu miano eleganckiego.

Oceniając listę 80 miast, wzięliśmy pod uwagę czynniki w trzech kategoriach: aspekty modowe, urbanistyczne i ekonomiczne. Miasta te wybraliśmy spośród 400 miejsc uważanych za eleganckie – czy to pod względem mody, czy architektury, tworząc ranking eleganckich miast, przy czym każde z nich uchodzi za cel podróży znany na całym świecie.
Aby miasto zajęło w rankingu wysoką pozycję, musi wyróżniać się ożywioną sceną modową, świetną infrastrukturą oraz znaczącą pod względem historycznym i kulturalnym architekturą, a także przyciągać turystów i robić świetne pierwsze wrażenie. Kolejnym wymogiem jest wysoka nota przyznana przez ponad 5000 ankietowanych ekspertów z całego świata specjalizujących się w dziedzinach mody i architektury. Jesteśmy głęboko przekonani o tym, że elegancja nie ma nic wspólnego z zasobnością portfela. Aspekt ekonomiczny wskazuje na to, jak przystępne cenowo są wyznaczniki eleganckiego stylu życia, biorąc pod uwagę koszta utrzymania i lokalną siłę nabywczą pieniądza. Zestawione ze sobą wyniki tworzą ostateczną listę najbardziej eleganckich miast na świecie w 2017 roku.

Dowiedz się więcej o rankingu:

Pobierz wszystkie wyniki

Zobacz metodologię

Państwo
Uczelnie modowe
Stolica mody
Ocena prasy branżowej
Atrakcyjność dla zwiedzających
Pierwsze wrażenie
Architektura
Czystość
Ocena prasy branżowej
Przystępność cenowa
Ocena końcowa
Aspekty modowe Aspekty miejskie Dostępność Ocena końcowa
Państwo
Uczelnie modowe
Stolica mody
Ocena prasy branżowej
Atrakcyjność dla zwiedzających
Pierwsze wrażenie
Architektura
Czystość
Ocena prasy branżowej
Przystępność cenowa
Ocena końcowa
Kliknij, aby zobaczyć pozostałe miasta

Metodologia

Podczas pierwszego etapu badania wybraliśmy 400 miast znanych z powiązania z tematyką modową lub wyjątkową architekturą. Następnie, we współpracy z ekspertami z dziedzin mody i architektury, zawężyliśmy listę do 80 najelegantszych miast. Kolenym etapem badania była kalkulacja ocen końcowych.

W celu stworzenia kompleksowej oceny końcowej, która obejmowałaby różnorodne kategorie, wszystkie czynniki zostały sklasyfikowane według skali od 0 do 5. Wynik został uzyskany bezpośrednio z surowych danych z zastosowaniem wyników według poniższej formuły:

Ocena(i) = 5 ( ( (x(i) - x(min) ) / ( (x(max) - x(min) ) )

Każdy czynnik jest wreszcie częścią jednej kategorii: aspektów modowych, aspektów miejskich i dostępności. Każdej z kategorii przypisano inną wagę: 50% dla czynników modowych, 40% dla czynników urbanizacyjnych i wreszcie 10% dla dostępności. Końcowy wynik dla miasta obliczono więc następująco:

Ocena końcowa = 50% aspekty modowe + 40% aspekty miejskie + 10% dostępność

Pobierz wszystkie wyniki

Ranking

Ranking składa się z pozycji 1 do 80, bazujących na Ocenie końcowej każdego miasta.

Ocena końcowa

Ocena końcowa każdego miasta pochodzi z następującego wyliczenia:

Ocena końcowa = 50% aspekty modowe + 40% aspekty miejskie + 10% dostępność

Aspekty modowe

Uczelnie modowe

Wynik został obliczony na podstawie liczby uczelni modowych w każdym mieście, które pojawiają się w międzynarodowych rankingach, jak również geograficznego wykazu szkół mody w obszarze metropolii, gdzie najlepsze szkoły otrzymywały podwójne punkty.

Stolica mody

Wynik przedstawia liczbę głównych atelier mody, projektantów, tygodni mody, pokazów, wystaw i ogólnych wydarzeń w mieście w ciągu roku, jak również to, ilu światowej sławy projektantów mody mieszkało i pracowało w danych miastach.

Ocena prasy branżowej

Aby uzyskać ten wynik, zapytaliśmy ponad 2000 dziennikarzy modowych o sklasyfikowanie każdego miasta, które znają, na 5-stopniowej skali, zgodnie z ich odczuciem elegancji.

Aspekty miejskie

Atrakcyjność dla zwiedzających

Atrakcyjność dla zwiedzających została oceniona według liczby turystów odwiedzających i nocujących w mieście w stosunku rocznym na podstawie najbardziej aktualnych danych. Dane te pochodzą od Światowej Organizacji Turystyki, jak również lokalnych izb turystyki.

Pierwsze wrażenie

Lotniska i stacje kolejowe są odpowiedzialne za pierwsze wrażenie dotyczące nowego miasta. Punkty w tej kategorii były obliczane przy wykorzystaniu globalnych rankingów węzłów transportowych, jak również opinii klientów w Internecie.

Architektura

Wynik z zakresu architektury był wyliczany na podstawie oceny każdego miasta pod względem liczby miejsc wpisanych na listę światowych zabytków kultury UNESCO, muzeów, oper, sal koncertowych i zabytkowych budynków w przeliczeniu na powierzchnię miasta.

Czystość

Punkty za czystość zostały przyznane na podstawie wyników różnych ankiet, dotyczących opinii mieszkańców na temat zanieczyszczenia i czystości w każdym mieście.

Ocena prasy branżowej

Wynik otrzymano, zwracając się do ponad 2000 dziennikarzy zajmujących się architekturą z prośbą o umieszczenie każdego miejsca na 5-punktowej skali, zgodnie z ich odczuciami na temat elegancji architektury danego miasta.

Dostępność

Przystępność cenowa

Wynik wskazuje, jak przystępne cenowo jest każde miasto dla jego mieszkańców według lokalnej siły nabywczej, jak również, jak wysokie są pewne koszta związane z eleganckim stylem życia (bilety do teatru, wino stołowe z górnej półki, wysokiej jakości obuwie itd.). Zespół badawczy próbował określić ilościowo, które miasta oferują najwyższą dostępność w zakresie kultury i mody.