accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

Darmowa dostawa* i zwrot

100 dni na darmowy zwrot

Damska odzież ekologiczna

Kupuj odpowiedzialnie

Czym jest zrównoważony rozwój świata mody?

Zrównoważony rozwój to dla nas dbałość zarówno o naszą planetę, jak i jej mieszkańców. Zrównoważony rozwój w modzie obejmuje wiele jej aspektów, od etyki w sferze warunków zatrudnienia po wpływ na środowisko naturalne i zapobieganie okrucieństwu wobec zwierząt. Aspekty te są dla nas bardzo istotne, dlatego przygotowaliśmy gamę specjalnie oznakowanych produktów oraz wybraliśmy marki wspierające zrównoważony rozwój, aby ułatwić Ci dokonywanie odpowiedzialnych zakupów.

Poniżej przedstawiamy stosowane przez nas kryteria. Aby dowiedzieć się więcej o naszym zaangażowaniu w zrównoważony rozwój, odwiedź stronę poświęconą tej tematyce.

Wybierz ubrania ekologiczne

Kto zyskuje dzięki zrównoważonemu rozwojowi świata mody?

  1. 1. Nasza planeta. Oszczędzamy zasoby poprzez stosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów i procesów ich obróbki. Rezultat: niższe skażenie gleby, powietrza i wody w trosce o naszą planetę.
  2. 2. Ludzie. Godziwe wynagrodzenie i odpowiednie warunki pracy to niezbędne minimum, jakie powinno być zapewnione osobom pracującym przy produkcji odzieży.
  3. 3. Ty. Swoimi wyborami wpływasz na sytuację ludzi i na stan naszej planety. Razem możemy sprawić, że przyszłość będzie choć trochę bardziej zielona!

Odzież z ekologicznych materiałów

Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

image1
Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

Lyocell

Lyocell (znany także jako Tencel®) jest wytrzymałą, miękką i oddychającą tkaniną produkowaną z pulpy drzewnej, pozyskiwanej w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej lub odnawialnych, szybko wzrastających roślin takich jak bambus i eukaliptus. Jest w pełni biodegradowalny i produkowany z zastosowaniem technik przyjaznych dla środowiska.

Odkryj teraz

Odzież z ekologicznych materiałów

Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

image1
Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna (również nazywana bawełną ekologiczną i bio bawełną) jest uprawiana bez użycia jakichkolwiek chemikaliów takich jak pestycydy, defolianty i nawozy sztuczne czy modyfikowane genetycznie nasiona.

Odkryj teraz

Odzież z ekologicznych materiałów

Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

image1
Tab 1

Lyocell

Tab 2

Bawełna organiczna

Tab 3

Ekologiczny jeans

Ekologiczny jeans

Przyszłość jeansu stoi pod znakiem odpowiedzialnych rozwiązań. Wprowadzane są nowe metody produkcji takie jak wykorzystywanie materiałów z odzysku i bawełna ekologiczna. Procesy produkcyjne są wydajniejsze, co pozwala ograniczyć zużycie wody, energii i środków chemicznych, np. dzięki barwieniu bezwodnemu czy wybielaniu przy użyciu ozonu.

Odkryj teraz

RE:CYCLE – kolekcja limitowana

Viktor&Rolf wykorzystali materiały z niesprzedanej odzieży z magazynów Zalando, ozdabiając nimi modele ze swojej niepowtarzalnej kolekcji RE:CYCLE. Obrazuje ona świadome podejście do mody i jest dostępna wyłącznie w Zalando.

Kolekcje odzieży ekologicznej

Aby zadbać o naszą planetę, zasady zrównoważonego rozwoju zyskują na znaczeniu w świecie mody. Coraz więcej marek podejmuje kroki z myślą o środowisku oraz zapewniając odpowiednie warunki zatrudnienia swoim pracownikom.

Ekologiczna moda dla dzieci

Świadomie wybieraj ubrania dziecięce, które są nie tylko przyjazne środowisku i wykonane z ekologicznych materiałów, ale również są funkcjonalne, zdrowe dla skóry i stylowe!

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest ekomoda?
Moda ekologiczna koncentruje się na przyjaznych środowisku aspektach zrównoważonego rozwoju w świecie mody. Obejmuje to wykorzystanie ekologicznych tkanin, tkanin z odzysku i do wielokrotnego użytku, a także ograniczaniu stosowania szkodliwych chemikaliów.

Czym jest moda etyczna?
Moda etyczna koncentruje się głównie na aspektach społecznych dla zapewnienia godnego traktowania pracowników oraz odpowiednim docenianiu efektów ich pracy.

Czym jest moda oparta na sprawiedliwym handlu?
Certyfikat sprawiedliwego handlu dla produktów w branży mody nadaje Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (WFTO). Zapewnia to dobre warunki pracy, godziwe zarobki i przejrzystość w dziedzinie wspierania mniej uprzywilejowanych producentów.

Dlaczego moda wspierająca zrównoważony handel na ogół oznacza wyższe ceny?
Średnio artykuły produkowane z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju są droższe od 15% do 40% (Dr. Grieger & Cie. Marktforschung 2016), nie dotyczy to jednak wszystkich produktów. Artykuły produkowane z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju mogą być droższe ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, do ich produkcji wymagane są przeważnie surowce ekologiczne, które oznaczają znaczne inwestycje wstępne oraz duży nakład prac ze strony rolników. Poza tym przyczyną wzrostu kosztów w wielu przypadkach jest niższy poziom produkcji oraz konsekwentne uwzględnianie aspektów prośrodowiskowych i etycznych, takich jak procesy produkcyjne oraz lepsze warunki pracy.

Jakie kryteria musi spełnić artykuł, aby zaklasyfikować go jako "ekologiczny"?
W Zalando oferujemy produkty oznaczone jako „ekologiczne”. Do tej pory kryterium stanowiły przyznane artykułom certyfikaty. Wiemy jednak, że niektóre marki nie posiadają certyfikatów, ale podejmują szeroko zakrojone działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dlatego też aktualnie pracujemy nad poszerzaniem naszej oferty o kolejne marki odzieży ekologicznej, a także nad lepszym ich oznakowaniem.

Kiedy produkty marki można uznać za zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju?
Nie istnieje jedna definicja, która byłaby odpowiedzią na to pytanie. Niektóre marki szyją odzież wyłącznie z określonych tkanin, inne skupiają się głównie na procesie produkcji. Naszym celem jest zapewnienie informacji, które pozwolą Ci dokonać świadomego wyboru. Niektóre marki pracują nad wdrażaniem np. projektowania uwzględniającego obieg zamknięty i biodegradację produktów. Nie mamy jeszcze odpowiedzi na wszystkie pytania, ale nadszedł czas, by poznawać nowe technologie i skupiać się na innowacjach. Mamy nadzieję, że do nas dołączysz.

Co każdy z nas może zrobić?
W ramach cyklu życia produktu, faza użytkowania oraz zakończenie tego cyklu mają często najbardziej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Możesz to zmienić dbając o swoją odzież i obuwie, piorąc je rzadziej i w niższej temperaturze, naprawiając je w miarę możliwości i oddając je do sklepu z rzeczami używanymi, a nie wyrzucając.

Jakie certyfikaty znajdziesz w naszym sklepie?

image1

GOTS
Certyfikat dla tkanin wyprodukowanych z ekologicznych surowców. Aby zdać ten test, wszystkie surowce muszą być pozyskiwane i przetwarzane zgodnie z rygorystycznymi wymogami w dziedzinie ochrony środowiska oraz stosowania substancji chemicznych. Sprawna oczyszczalnia ścieków stanowi wymóg w przypadku wszystkich procesów przetwarzania na mokro. Aby dany produkt mógł otrzymać certyfikat GOTS, musi być wyprodukowany co najmniej w 95% z włókien ekologicznych. Weryfikowani są wszyscy partnerzy w ramach łańcucha dostaw.

image1

Sprawiedliwy Handel
Oznaczenie jakości dla sprawiedliwej uprawy bawełny i sprawiedliwego handlu tym surowcem. Sprawiedliwy handel oznacza, że rolnicy otrzymują zapłatę nie niższą niż minimalna cena światowa oraz dodatkowe korzyści, umożliwiające im inwestycje wspierające ich miejscowy ekosystem. Sprawiedliwe uprawy wspierają ochronę zdrowia i bezpieczeństwo rolników, promują oszczędzanie wody oraz wiążą się z zakazem stosowania niebezpiecznych chemikaliów czy modyfikowanych genetycznie nasion bawełny.

-
GRS logo

GRS
Global Recycle Standard to certyfikat poświadczający, że przy produkcji produktu wykorzystano elementy pochodzące z recyklingu. Wszystkie procesy w łańcuchu produkcji gwarantują integralność produktu końcowego. Poza monitorowaniem elementów pochodzących z recyklingu, przy procesie produkcji zachowane zostają wysokie standardy ekologiczne oraz społeczne na każdym jego etapie.

EU Ecolabel logo

EU Ecolabel
Oznakowanie Ekologiczne UE jest przyznawane produktom i usługom spełniającym ścisłe wymogi w dziedzinie ochrony środowiska w ramach całego cyklu produktu: od surowca i produkcji po dystrybucję i usuwanie.

Organic Cotton Logo

Bawełna organiczna
Znak jakości dla produktów oferowanych przez Zalando, które w co najmniej 50% powstały z włókien ekologicznych i posiadają certyfikat w dziedzinie norm uprawy i produkcji zatwiedrzonych przez Międzynarodową Federację Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM).

OCS Logo

OCS - Organic Content Standard
Organic Content Standard stanowi gwarancję, że można prześledzić i zidentyfikować przynajmniej 95% certyfikowanych surowców „organicznych” na wszystkich etapach produkcji.

Organic Blended Content Standard Logo

Organic Blended Content Standard
Organic Blended Content Standard stanowi gwarancję, że można prześledzić i zidentyfikować przynajmniej 5% certyfikowanych surowców „organicznych” na wszystkich etapach produkcji.

IVN Naturleder Logo

IVN Naturleder
Certyfikat jakości przyznawany producentom wyrobów skórzanych uwzględniającym interesy społeczne oraz dbającym o ochronę środowiska na wszystkich etapach produkcji. Certyfkat Naturleder poświadcza, że surowa skóra pochodzi z hodowli zwierząt przeznaczonych do uboju, a nie gatunków dzikich lub zagrożonych wyginięciem. W przeciwieństwie do garbowania chromowego, certyfikowana skóra garbowana jest za pomocą organicznych środków roślinnych.

Terracare Logo

Terracare
Terracare® poświadcza przyjazną dla środowiska, efektywnie korzystającą z zasobów i społecznie dostosowaną produkcję skóry. W tej niemieckiej garbarni w porównaniu z konkurencją zużywa się znacznie mniej wody, a woda wykorzystywana w produkcji oczyszczania jest zgodnie ze standardami europejskimi, po czym powraca ona do obiegu. W przypadku Terracare® wykorzystanie środków chemicznych oraz energii jest ograniczone o minimum, co znacznie zmniejsza produkcję zanieczyszczeń.

BCI Better Cotton Initiative Logo

BCI Better Cotton Initiative
Kupując produkty bawełniane tej marki, wspierasz odpowiedzialną uprawę bawełny doglądaną przez Better Cotton Initiative.

Przetworzone ekologicznie Logo

Przetworzone ekologicznie
Ta etykieta została zamieszczona przez Zalando w celu wyróżnienia produktów powstałych w procesach przyjaznych środowisku, zużywających mniej wody, energii i chemikaliów oraz produkujących mniej odpadów. Certyfikaty przyznane temu produktowi to: Bluesign, STeP by OEKO-TEX ® oraz OEKO-TEX® Made in Green.

Przetworzone ekologicznie Logo

Recycling-Material
Ta etykieta została zamieszczona przez Zalando w celu wyróżnienia produktów zawierających przynajmniej 20% materiałów przetworzonych, takich jak bawełna, poliester, nylon, czy wełna. Aby dowiedzieć się z jakich materiałów powstał ten produkt, zapoznaj się z powyższą sekcją.

Materiał ekologiczny Logo

Eco-Material
Ta etykieta została zamieszczona przez Zalando w celu wyróżnienia produktów powstałych z materiałów o niższym wpływie na środowisko lub odpowiedzialnie pozyskanych, takich jak TENCEL™, liocel, len, konopie, odpowiedzialnie pozyskana wiskoza i pochodne lub materiały z certyfikacją FSC. Aby dowiedzieć się z jakich materiałów powstał ten produkt, zapoznaj się z powyższą sekcją.