accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

przesyłka i zwrot gratis

100-dniowe prawo zwrotuTypowy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej


  • ❖ Warm Up (Rozpoczęcie i Small Talk, w celu rozładowania stresu i napięcia).
  • ❖ Przestawienie się rozmówców. Zazwyczaj obecni są przedstawiciele działu HR oraz pracownik danego działu.
  • ❖ Następnie krótko przedstawiona zostaje firma, środowisko biznesowe oraz miejsce pracy, na które odbywa się rekrutacja.
  • ❖ Rekrutujący zada Tobie kilka pytań odnośnie Twojej dotychczasowej kariery oraz posiadanych kwalifikacji na dane stanowisko.
  • ❖ Jeśli to konieczne, zostaniesz poproszony o wykonanie zadania sprawdzającego Twoje umiejętności. W zależności od branży, może to być studium przypadku, napisania części artykułu lub zadanie na logikę.
  • ❖ Następnie to Ty dostajesz możliwość zadawania pytań odnośnie pozycji, na którą aplikujesz.
  • ❖ Rekrutujący kończy rozmowę kwalifikacyjną, podając termin przekazania informacji odnośnie jej wyniku.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?


Rozmowa kwalifikacyjna jest dla każdego kandydata ubiegającego się o posadę sprawą bardzo stresującą. Każdy zawsze chce wypaść jak najlepiej, pokazać się z jak najlepszej strony jako profesjonalista i człowiek godny zaufania, aby przyszły pracodawca miał o nas jak najlepsze zdanie. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy się odpowiednio przygotować, aby panika i stres nas nie zjadły i nie odebrały nam mowy. Każdy kandydat musi sobie uzmysłowić, jakie są jego mocne i słabe strony, by na rozmowie o pracę móc zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Dobre przygotowanie jest tutaj sprawą kluczową i nie należy go lekceważyć przychodząc beztrosko do przyszłego pracodawcy i na szybko wymyślając odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap w życiu każdego człowieka - warto jest się do niej odpowiednio przygotować nie tylko merytorycznie, ale również należy zadbać o nasz wygląd zewnętrzny. Pierwsze 30 sekund po wejściu do pokoju jest to kluczowy czas, kiedy robimy dobre lub złe pierwsze wrażenie. Warto zasięgnąć informacji na temat standardów, jakie panują w firmie do której aplikujemy, by móc strojem dopasować się do zespołu i od niego nie odstawać. Dzięki odpowiedniemu ubiorowi możemy pokazać siebie jako profesjonalistów, a także ludzi godnych szacunku i zaufania. Oczywiście nasze kompetencje to bardzo ważny aspekt, jednak dopasowany do sytuacji, odpowiedni strój również bardzo wiele o nas mówi.


Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Cały etap jest dla każdego aplikującego ogromnym stresem, jeśli oczywiście zależy mu na danym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna potrafi nawet wywołać atak paniki, ważne jest więc, abyś głęboko oddychał i starał się uspokoić przed wejściem do sali, aby Twoje odpowiedzi na pytania rekrutujących były trafne i rzeczowe. Przygotowanie się do rozmowy z przyszłym pracodawcą jest bardzo ważne, a nawet kluczowe w całym procesie rekrutacyjnym. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania od obydwóch stron. W internecie możemy znaleźć mnóstwo przydatnych podręczników, które dokładnie wskazują nam drogę, a także przestrzegają przed najczęściej popełnianymi przez aplikantów błędami. Taki podręcznik bardzo często zawiera listę najczęściej zadawanych pytań, jakie padają na prawie każdej rozmowie. Warto je przeczytać i przygotować sobie błyskotliwe i rzeczowe odpowiedzi, które będą świadczyć o naszej inteligencji, znajomości tematu, branży i profesjonalnym podejściu. Poniżej kilka ulubionych pytań przyszłych pracodawców:


1. Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?

2. Jakie są Twoje największe sukcesy zawodowe?

3. Co chciałbyś robić za 5 lat?

4. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

5. Co Cię motywuje do pracy?

6. Co możesz dla nas zrobić, a czego nie mogą inni kandydaci?

7. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

8. Co wiesz na temat naszej firmy, branży?

9. O co chciałbyś nas zapytać?

10. Jakie są Twoje mocne i słabe strony?


To jedynie kilka z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi muszą zmierzyć się kandydaci. Najlepiej jest przygotować sobie zwięzłe, prawdziwe i pozytywne odpowiedzi na powyższe pytania, ponieważ możesz mieć pewność, że któreś z nich z pewnością się pojawi. Rozmowa kwalifikacyjna pozwala nie tylko na wyegzekwowanie wiedzy profesjonalnej, ale daje również ogólne pojęcie na temat systemu wartości kandydata, a także czym kieruje się w życiu. Pracodawcy bardzo chętnie zadają pytanie o mocne i słabe strony kandydata, aby zobaczyć, jak radzi sobie w kłopotliwych sytuacjach. Oczywiście nie można powiedzieć, że nie masz słabych stron, ponieważ Twoje zachowanie zostanie odebrane jako aroganckie i zuchwałe. Najlepiej jest skupić się na swojej słabej stronie, która z biegiem lat ewoluowała i obecnie stała się ona Twoją zaletą. Można również opowiedzieć o tym, czego się nauczyłeś dzięki swojej słabej stronie i jak Twoje doświadczenie zostało wzbogacone dzięki niej. Z pewnością wyjdziesz z sytuacji obronną ręką, a osoba rekrutująca na pewno doceni Twoją szczerą wypowiedź.Po rozmowie kwalifikacyjnej


W momencie, kiedy pada pytanie: "O co chciałbyś nas zapytać?", powinniśmy postawić kilka ciekawych i intrygujących pytań, dzięki którym dowiemy się więcej na temat całej firmy, jej polityki, zakresu obowiązków czy możliwości awansu. Jak sama nazwa wskazuje rozmowa kwalifikacyjna to dialog pomiędzy dwoma lub więcej osobami, a więc nie bój się zadawać pytań. Najlepiej przygotuj sobie kilka jeszcze przed wejściem na rozmowę, aby nie wymyślać nic na szybko. Pamiętaj, że brak pytań do rekrutera może świadczyć o braku Twojego przygotowania do rozmowy lub małej motywacji do pracy w tej firmie. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być dialogiem, a więc Ty również wymagaj odpowiedzi na zadawane przez Ciebie pytania. Po zakończeniu rozmowy powinieneś grzecznie się pożegnać i wyrazić nadzieję, że to nie jest ostatnie spotkanie. Zachowaj się profesjonalnie, podziękuj za poświęcony czas i zapewnij, że będziesz czekać na odpowiedź ze strony komisji rekrutacyjnej. Kiedy już ochłoniesz po pewnym czasie zrób krótki rachunek sumienia i pomyśl, czy powiedziałeś wszystko, co chciałeś, czy Twoje odpowiedzi były zwięzłe, szczere i prawdziwe, czy zbyt mocno nie koloryzowałeś faktów lub czy też nie miałeś słowotoku i być może powiedziałeś zbyt wiele nieistotnych rzeczy? Podsumuj całą rozmowę i wyciągnij z niej odpowiednie wnioski, które mogą Ci się przydać w przyszłości. Każda rozmowa kwalifikacyjna powinna zakończyć się małym podsumowaniem z Twojej strony, abyś mógł być pewnym, że powiedziałeś wszystko, co sobie zaplanowałeś.


Zalando - szeroka oferta i wygodne zakupy


Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko merytoryczne i zwięzłe odpowiedzi, ale również odpowiedni i adekwatny do sytuacji ubiór. Na Zalando znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Wspaniałe i wygodne koszule męskie z kołnierzykiem, szykowne garsonki, eleganckie garnitury oraz klasyczne obuwie męskie, które dostępne jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Nie musisz tracić czasu, chodzić po sklepach stacjonarnych i wybierać strój na rozmowę kwalifikacyjną, kiedy w tym czasie mogłeś sumiennie się do niej przygotowywać. Zalando oferuje wygodne i szybkie zakupy online, dzięki którym zaoszczędzisz swój cenny czas, energię oraz pieniądze. Już żadna rozmowa kwalifikacyjna nie będzie dla Ciebie straszna i stresująca, ponieważ będziesz miał odpowiedni strój, który zagwarantuje Ci świetne pierwsze wrażenie.