accountaccountbagbagzalando logomenu

Pomoc i kontakt

przesyłka i zwrot gratis

100-dniowe prawo zwrotu

Jak zawiązać krawat?

Twój podręczny przewodnik

4 sposoby na krawat

Wiązanie krawata to ważna i przydatna umiejętność, która często jest zaniedbywana. Poznaj 4 sposoby wiązania krawata, dopasuj węzeł do swoich potrzeb oraz okazji, a następnie krok po kroku naucz się dobrze wiązać krawat. To jest łatwiejsze niż myślisz!

Zawiąż krawat na 4 sposoby

Video Wiązanie Krawata Pół-windsor

eleganckie (roz)wiązanie

Węzeł Pół-windsor

Wąski i smukły - idealny na eleganckie okazje oraz ...
- do wąskich krawatów
- do klasycznych i łamanych kołnierzyków
- do podkreślenia smukłych kształtów twarzy

Video Anleitung Doppelten Windsorknoten binden

klasyczne wiązanie

węzeł windsor

Szeroki węzeł dla wprawionych
- pasuje do wąskich linii kołnierzyka
- dobrze wygląda w towarzystwie wzorów
- łagodzi ostre rysy twarzy

Video Anleitung Four In A Hand Knoten binden

Najprostsze wiązanie

węzeł prosty

Nazywany również "na czwórkę" lub "w czwórkę" jest idealny dla początkujących.
- pasuje do nieoficjalnych okazji
- dobrze wygląda u mężczyzn plus size
- wizualnie łagodzi wyraźne rysy twarzy

Video Anleitung Kentknoten binden

Idealny na każdą okazję

węzeł kent

Gotowy węzeł jest okazały, dlatego pasuje:
- do koszul z przylegającym kołnierzykiem
- szerokim krawatom
- mężczyznom plus size

Wiązanie krawata wg profesjonalistów

ekstremalny tutorial

Flying Steps

Zobacz jak Minzy, Anna, Robozee i Afro Killa z grupy tanecznej Flying Steps łączą wiązanie krawata ze swoją pasją, czyli tańcem.

Flying Steps Tutorial

Jakość i różnorodność

Wszystko, co musisz wiedzieć o krawatach

O krawacie słów kilka

Krawat to nieodłączny element męskiej garderoby.
Umiejętnie związany i odpowiednio dobrany, zdobi i nadaje eleganckiego wyglądu.


Krawatowa perfekcja

Warto wiedzieć jakie wiązanie krawata jest najbardziej odpowiednie w pracy, a jakie na oficjalnym spotkaniu, a sam wybór najodpowiedniejszego węzła zależy od umiejętności, kroju garnituru i szerokości kołnierzyka.
Trzeba pamiętać, że węzeł znajduje się na linii wzroku osoby z którą rozmawiamy, dlatego też idealne zawiązanie krawatu świadczyć będzie o naszej schludności i znajomości podstawowych zasad - węzeł musi być symetryczny, nie może być zbyt wąski, a cieńsza końcówka krawata powinna być nieco krótsza i nie powinna wystawać spod szerszej. W większości krawatów znajdują się specjalne paski, w które wsuwamy cieńszą jego cześć, dzięki temu krawat wygląda idealnie.

Warto wiedzieć, że współcześnie noszone krawaty wywodzą się z Chorwacji, gdzie na szyi noszono długie, kolorowe chusty lub szarfy. Dziś nie wyobrażamy sobie stylowego mężczyzny w garniturze bez krawata.

Wybierz styl wiązania krawata idealny dla siebie

Najpopularniejszym sposobem wiązania krawata jest węzeł prosty, inaczej zwany węzłem w czwórkę. Jeśli należysz do grupy mężczyzn, którzy w swojej szafie mają jeden garnitur i noszą go tylko na specjalne uroczystości, ten węzeł będzie idealny. Cechuje go prostota wiązania i fakt, że jest odpowiedni na każdą okazję. Jest on średniej wielkości, podłużny, asymetryczny i sam się rozwiązuje. Sprawdzi się w połączeniu z koszulami z wąskimi i standardowo rozstawionymi kołnierzykami. Taki węzeł powinni nosić mężczyźni wysocy, nie jest wskazany dla osób o szczupłej twarzy.
Dość popularnym sposobem wiązania krawata jest także węzeł Shelby (znany także jako węzeł amerykański i odwrócony półwindsorski). W tak zawiązanym krawacie z powodzeniem pójść możesz na niezobowiązujące spotkanie towarzyskie oraz do pracy. Jest idealny w zestawieniu z szerokimi kołnierzykami, dobrze wiąże się go na szerokich krawatach. Jest asymetryczny i sam się nie rozwiązuje. Ten węzeł powinni wybierać mężczyźni wysocy, bowiem na jego związanie potrzeba mniej długości krawata.Wyglądaj idealnie w biurze i na oficjalnym przyjęciu

Mówiąc o stylach wiązania krawatów nie można pominąć jeszcze dwóch rodzajów, które swoją popularnością wcale nie ustępują węzłom, które zostały już opisane. Mowa o węzłach Windsor i pół - Windsor, które od prostego i Shelby odróżnia to, że są symetryczne i większe, a także fakt, że nadają się na bardziej formalne okazje. Węzeł pół - Windsor jest trójkątny, gładki i harmonijny, pasuje do krawatów z grubszych tkanin. Powinien być zakładany do kołnierzyków standardowych i o szeroko rozstawionych szpicach. Świetniemaskuje zbyt długą szyję. Wiązanie krawata węzłem Windsor, który został tak nazwany od imienia Edwarda VII, nadaje się do krawatów wzorzystych. Jest idealny na oficjalne spotkania i wyróżnia go, podobnie jak pół - Windsor, symetria i trójkątny kształt, jest jednak od niego grubszy. Jego rozmiar sprawia też, że nie można go wiązać na krawatach zakładanych do standardowego kołnierzyka, bowiem podnosi jego końce. Sprawdzi się natomiast w zestawieniu z kołnierzykami mocno wyciętymi i z szeroko rozstawionymi szpicami. Ten typ węzła także maskuje długą szyję i powinni go nosić mężczyźni z mocnym podbródkiem.
Wiązanie krawata to połowa sukcesu

Umiejętne wiązanie krawata to jednak nie wszystko. By nie popełnić gafy trzeba też pamiętać o jego odpowiednim wyborze i kilku ważnych zasadach. Standardowe krawaty maja długość 145 centymetrów, zdarzają się jednak krótsze, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na długość. Prawidłowo związany krawat powinien dotykać górnej części paska od spodni. Zbyt krótki lub zbyt długi świadczy o tym, że nie do końca wiemy, jak należy nosić ten rodzaj męskiej ozdoby. Trzeba także pamiętać o kolorystyce. Jasne krawaty lepiej prezentują się w codziennej stylizacji, na wieczorne wyjście czy wielką galę lepiej wybierać stonowane i mniej rzucające się w oczy krawaty, przede wszystkim w ciemnych barwach. Wielu mężczyzn po odwieszeniu garnituru do szafy pozostawia krawat nierozwiązany. To błąd, bowiem związany krawat szybciej się niszczy a węzeł wygląda nieelegancko. Istotne jest też wiązanie krawata. Węzeł nie powinien być zbyt mocno zaciśnięty, musi zakrywać zapięcie kołnierzyka i nie może odstawać od stójki kołnierzyka. Gruby węzeł stworzony został do marynarek z szerszymi klapami, cieńszy założysz na każdą okazję. Przy zakupie krawata warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został uszyty. Wiązanie krawata wykonanego z miękkiego materiału sprawić może bowiem spore trudności. Poza tym krawat z wysokiej jakości tkaniny, będzie służyć dłużej.