Trencz

Ulubione filtry
Liczba produktów: 939

Trencz

Trencz jest ikoną klasycznego stylu. Jego narodziny sięgają okopów wojennych (angielskie słowo trench oznacza okop, rów). Chętnie nosili je oficerowie oraz gwiazdy Hollywood, takie jak: Humphrey Bogart w Casablance, Peter Sellers jako inspektor Clouseau, Harrison Ford Blade Runnerze czy Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffaniego.

Pierwotnie trencz miał chronić przed warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem, wilgocią i mrozami. Przy powstawaniu płaszcza użyto wełnianej gabardyny, skóry oraz mieszanki bawełny - popeliny. Ten dobór materiałów zapewnił najwyższej klasy ochronę, dlatego bardzo szybko stał się popularny. Obecnie produkowane płaszcze wykonane są z innych tkanin, dzięki czemu są lżejsze i przyjemniejsze w dotyku.

Klasyczny płaszcz zarówno damski jak i męski składał się z dwudziestu sześciu fragmentów materiału. Był długi, dwurzędowy, miał raglanowe rękawy i posiadał klamry na mankietach. Obecnie rynek oferuje płaszcze zarówno długie jak i krótkie, z asymetrycznymi suwakami i przewiązywane w pasie na wzór szlafroka.

Płaszcz w stylu szlafroka świetnie modeluje sylwetkę, podkreśla ramiona i talię. Nowoczesne wersje płaszcza z suwakami idealnie komponują się z casualowymi zestawieniami, czyli niezobowiązującą koszulą i codziennym obuwiem. Dla pań oraz panów poszukujących czegoś w wersji klasycznej, odpowiednim wyborem będzie prochowiec w wersji przedłużanej do kolan.

„Nasza powierzchowność jest posłańcem. Publiczną deklaracją.”

Gianni Versace

Idealnie dobrany trencz jest podstawowym elementem garderoby

Przy wyborze idealnego trencza warto kierować się własną osobowością, ponieważ ubiór to nie tylko mglisty obraz, który maskuje nasze prawdziwe oblicze a sposób na podkreślenie swoich cech charakteru, gustów czy nawet roli życiowej.

Paleta barw nie ogranicza się do podstawowych kolorów, jednak do najpopularniejszych należą beżowe, czarne, szare, granatowe oraz khaki. Decydując się na płaszcz w kolorze czarnym podświadomie wybieramy prostotę, elegancję a także dominację. Czerń znana jest ze swej uniwersalności, ponieważ pasuje zawsze tam, kiedy zastanawiamy się co na siebie włożyć.

Wybierając płaszcz w odcieniach brązu jesteśmy odbierani jako osoby uczciwe oraz zawsze chętne do pomocy. Jego ciepłe odcienie sprawiają, że osoby w naszym otoczeniu czują się zrelaksowane i łatwiej nawiązują konwersację. Jeśli chcemy korzystać z płaszcza także na co dzień warto wybrać odcień wielbłądzi. Przy właściwym zestawieniu całości ubrań możemy uzyskać ciekawy i stonowany wygląd. Na pewno wyróżniający się pośród wielu czarno-szarych trenczy na ulicy.

Ciekawe kombinacje