Garnitury i akcesoria męskie

Ulubione filtry
Liczba produktów: 5814
chihi_omar
chihi_omar
chihi_omar·

Jak dobrać garnitur?

Klasyka męskiej garderoby, uniform współczesnego mężczyzny i nie lada kłopot podczas zakupów. Przy wyborze garnituru każdy detal ma ogromne znaczenie. Fason, kolor, tkanina, okazja, pora roku, a nawet pora dnia. Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego modelu koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik na temat tego jak dobrać garnitur.

Idealny garnitur poszukiwany

O tym, czy garnitur dobrze leży, decyduje długa lista elementów. Pierwszy z nich to ramiona i tutaj raczej trudno dokonać przeróbek, dlatego jeśli w ramionach coś się marszczy lub wznosi, sięgnij po inny rozmiar lub model. Jeśli jesteś drobnej postury, wybierz marynarkę, która optycznie lekko poszerzy sylwetkę. Jeżeli natomiast masz raczej rozbudowaną klatkę piersiową, unikaj marynarek z wypełnieniem. Kolejna kwestia to odpowiednia długość. W klasycznym garniturze marynarka powinna sięgać do połowy dłoni opuszczonej ręki, a mankiet koszuli powinien nieznacznie wystawać spod rękawa, około 1 do 2 centymetrów. Klapy muszą dobrze przylegać, a ich szerokość wyznacza równocześnie szerokość krawata.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nogawki to kluczowy element dobrze dobranego garnituru. Przyjmuje się, że idealnej długości spodnie opierają się o przyszwę buta, a z tyłu sięgają do połowy cholewki. Jednak ta zasada nieco się zmienia w przypadku bardzo wąskich albo bardzo szerokich nogawek. Te pierwsze powinny jedynie delikatnie dotykać obuwia, w wyjątkowych wypadkach pokazując nawet skarpetki. Z kolei te drugie mogą zakrywać więcej buta i tworzyć nawet dwie fałdy. Jak zawsze w przypadku mody, najważniejsza jest proporcja. Kamizelka? Raczej nie wróciła jeszcze do łask, ale jeśli koniecznie chcesz ją założyć, postaw na połączenia, w których jej kolor kontrastuje z barwą marynarki i spodni.

Błędy, których możesz uniknąć

Znajomość powyższych zasad to pierwszy krok do wybrania perfekcyjnego garnituru. Ale to nie jedyna wiedza, którą warto wykorzystać. Zapytaliśmy ekspertów o błędy, które najczęściej popełniają mężczyźni przy wyborze garnituru. Na szczycie listy znalazły się zbyt obszerne, workowate garnitury, które zamiast maskować ewentualną nadwagę, optycznie powiększają sylwetkę i niepotrzebnie postarzają. Kolejne przewinienia to wąski krawat połączony z solidną posturą i marynarką z dużymi klapami albo odwrotnie - szeroki model połączony z taliowanym, dopasowanym garniturem. Na szczęście coraz częściej można obserwować zestawy dobrane bez zarzutu, z doskonale dopasowaną koszulą oraz pozostałymi elementami.

Męski niezbędnik - dodatki do garnituru

Kupując garnitur, nie zapomnij o dodatkach. Koszula, krawat lub mucha, buty, pasek oraz spinki do mankietów to zestaw, który powinien znaleźć się w każdej męskiej szafie. Wszystkie elementy muszą pasować do siebie kolorystycznie, a także odpowiadać okazji. Istotna jest też ich jakość i wykonanie. Skarpety męskie, często niesłusznie zbywane milczeniem, również mogą świetnie dopełnić stylizację. Klasyka to oczywiście kolor wtapiający się w odcień tkaniny garnituru i dopasowany do butów. Jeśli jednak okazja na to pozwala, a ty masz ochotę podkreślić swoją indywidualność, sięgnij po męskie, kolorowe skarpety w kontrastującym kolorze. Pamiętaj jednak o jednolitym krawacie bez zbędnych ozdób.